• Beseda s policajtom

• Naši šiestaci sa 5. mája 2023 zúčastnili na besede s pánom kapitánom Ing. Milanom Ženčuchom, ktorý sa im prihovoril vo veci trestnoprávnej zodpovednosti detí a mládeže. Žiakom vysvetlil dôsledky správania sa v oblasti páchania priestupkov, krádeží, šikanovania a požívania alkoholu. Rozprával veľmi pútavo a zaujímavo. Ďakujeme.

Autor: Mgr. Juliana Dlugošová

• DÚHA 2022/2023

• V piatok 5. mája 2023 prebehlo v Dome kultúry v Starej Ľubovni slávnostné vyhodnotenie a udeľovanie cien v celoslovenskej súťaži výtvarnej a literárnej tvorby  Dúha 2022/2023. Bol to už 27. ročník a do súťaže prišlo nebývalé množstvo prác.

V staroľubovnianskom Dome kultúry sa zišlo veľa detí, ich učiteľov aj rodičov, ktorí pricestovali z celého Slovenska, aby si osobne prevzali svoje ocenenia. A odborná porota mala naozaj ťažkú úlohu! Musela vybrať tie „naj“ spomedzi 4848 výtvarných  a vyše 500 literárnych prác. Naša škola mala v súťaži tiež svojich zástupcov. Cenu poroty za svoju prózu Stanovačka získala Miriama Pčolková (8.B) a v 3. kategórii za báseň Sen porota udelila 2. miesto Maximovi Jozefovi Pisarčíkovi (6.B).

SEN

Lesklé poltóny

Niečo medzi realitou a tmou

Obetný stôl nápadov

Ako loď ktorá nemá kapitána

Plaví sa kam chce

Ako chce

Periodická krása

Tik tak

Niečo ma zobudilo

Pozerám sa do tmy

Moja mama volá na mňa

Pramienky vlasov jej vejú vo vetre

Ako klasy pred žatvou

Odvejú ma ďaleko

Až nad oblaky

No zrazu

Jemný vetrík ma pohladil ma líci

Všetko sa rozplynulo na atómy

Ostal iba súzvuk

Vánku a budíka

Po vyhodnotení si účastníci vymieňali svoje dojmy, postrehy, zážitky na slávnostnej recepcii, zúčastnili sa vernisáže výtvarných prác v Provinčnom dome a v popoludňajších hodinách mali možnosť navštíviť aj Ľubovniansky hrad. Všetky víťazné a ocenené práce sú vystavené v galérii v Starej Ľubovni.

Nášmu úspešnému reprezentantovi srdečne blahoželáme a do budúcna prajeme ešte veľa tvorivých nápadov, umeleckej inšpirácie a dôvodov na radosť.

Autori: Maxim Jozef Pisarčík (6.B), PaedDr. Stanislava Ištoková

(zdroj fotografií: Ľubovnianske osvetové stredisko)

• Výlet za históriou svetových vojen

• Exkurziu sme začali vo vojenskom historickom múzeu vo Svidníku, kde sme mali možnosť pozrieť si dva dokumenty a vypočuť si chronologické vysvetlenie prvej svetovej vojny, medzivojnového obdobia a druhej svetovej vojny. Pozreli sme si aj repliky tankov, bojových stíhačiek a zbraní. Vo Svidníku sme navštívili aj pamätník sovietskej armády, ktorý nás prekvapil hlavne svojou impozantnou veľkosťou. Následne sme sa presunuli do dedinky Tokajík, kde sa odohrala tokajícka tragédia, pri ktorej bolo zavraždených 32 nevinných mužov za napomáhanie partizánom. Následne bola dedina vypálená, ženy a deti vyhnané. Tento silný príbeh nám bol prerozprávaný nielen starostkou, ale cez krátky film nám ho sprostredkovali samotní preživší, pán Medvedz a pán Stropkovský. Na obecnom úrade sme si pozreli aj vojnovú výzbroj a prečítali životné príbehy ľudí, ktorých táto tragédia ovplyvnila. Navštívili sme aj cintorín a pomník. Po Tokajíku nasledovala zastávka na Dukle, kde sme obdivovali Pamätník československého armádneho zboru. Posledná zastávka bola v obci Nižná Polianka na obecnom úrade, kde boli zbrane z prvej svetovej vojny. Od obce sme všetci dostali šiltovky vo vojenskej zelenej farbe. Aj napriek daždivému počasiu sme si poznávací výlet užili.

Autor: Dorota Landorová, 9.B

Fotogaléria: Výlet za históriou svetových vojen

• Talent najmenších

• Aj tento rok sa naši najmladší žiaci zúčastnili súťaže Talent najmenších. Našu školu reprezentovali v speve Natália Kollárová (1.B) a Ema Šlampiaková (2.B), v prednese Bianka Sčensná (1.A) a Mateo Oravec (2.A). Bola to ich prvá súťaž, na ktorú sa zodpovedne pripravovali. Ema Šlampiaková si vyspievala 3. miesto.

Naším malým reprezentantom srdečne ďakujeme.

Autor: Mgr. Veronika Boďová

Fotoalbum: Talent najmenších

• Rozhovory o vesmíre

• Žiaci 6. ročníka navštívili v stredu 12. apríla Hvezdáreň a planetárium v Prešove. Zaujímavý program im priblížil svet planét, mesiacov, komét, hviezd i súhvezdí. Najprv si svoje vedomosti o našej slnečnej sústave zopakovali a prehĺbili sledovaním pútavého tematického filmu a rozhovorom s pracovníkom hvezdárne. V ďalšej časti prostredníctvom zážitkového audiovizuálneho programu takmer „pod hviezdnou oblohou“ spoznávali náš najbližší vesmírny priestor. Zopakovali si javy striedania dňa a noci, ročných období, striedanie mesačných fáz či základný rozdiel medzi hviezdami a planétami. Dozvedeli sa veľa zaujímavých skutočností o pozorovanej hviezdnej oblohe, Slnku, súhvezdiach, Polárke, povrchu Mesiaca, o Zemi...

Domov sa vrátili plní dojmov a nezabudnuteľných zážitkov.

Autor: PaedDr. Stanislava Ištoková

Fotogaléria: Rozhovory o vesmíre