• Spelling Bee

Súťaž SpellingBee je národnou súťažou v USA od roku 1925. Každoročne sa približne 11 miliónov študentov zapojí do súťaže, aby získali titul Majster v hláskovaní. Táto súťaž sa stala inšpiráciou aj pre iné, nielen anglicky hovoriace krajiny. Spelling znamená v preklade hláskovanie slov po písmenách. Vedieť spellovať je nevyhnutnou súčasťou v anglicky hovoriacich krajinách, keďže spôsob píš ako počuješ je pre angličtinu neznámym pojmom.

• Miss bábika

17. marca sa v Centre voľného času pre školákov 1. a 2. ročníka konala súťaž Miss bábika.

V prvom kole súťažiace porozprávali o sebe, o svojej bábike, zarecitovali báseň alebo zaspievali uspávanku. V druhej časti súťaže dievčatá preukázali svoju kreativitu pri vytváraní veľkonočnej pohľadnice. Našu školu reprezentovala Sofia Tyrpáková z 1.A triedy, ktorá získala 2. miesto.

• Zápis žiakov do 1. ročníka

Základná škola na Levočskej ulici v Starej Ľubovni oznamuje, že v dňoch

06.04.2022 - 08.04.2022 v čase od 13:00 do 17:00 hod.

sa uskutoční zápis žiakov do 1. ročníka na školský rok 2022/2023

prezenčne v priestoroch hlavnej budovy na prízemí

Zápis sa týka detí narodených od 01.09.2015 do 31.08.2016 a detí, ktoré mali odklad školskej dochádzky.

• Lyžiarsky výcvik

V dňoch 28. februára - 4. marca absolvovali žiaci 8. ročníka lyžiarsky kurz vo Vyšných Ružbachoch. Počas týždňa sa aktívne zapájali do jednotlivých cvičení, čím nadobudli lepšiu technickú a fyzickú zdatnosť. Zvlášť potešil pokrok u žiakov, ktorí stáli na lyžiach prvýkrát. Všetci účastníci výcviku zvládli techniku jazdy, ktorú si otestovali v záverečných pretekoch. Chlapci a dievčatá mali pestrý a zábavný program, vďaka ktorému si upevnili vzájomné vzťahy.

• Všetkovedko

Slovom Všetkovedko nazývame niekoho, kto vie všetko. Teda skoro všetko. Je to človek s bystrou hlavičkou a takéto bystré hlavičky sú aj v našej škole. Dokázali nám to v celoslovenskej súťaži, kde bojovali o titul Všetkovedko. Nebola to ľahká úloha, pretože konkurencia bola veľká. Súťaže sa zúčastnilo 20 048 detí z celého Slovenska.

• Olympiáda z nemeckého jazyka

Dňa 19. januára 2022 sa uskutočnilo okresné kolo Olympiády z nemeckého jazyka, na ktorom našu školu úspešne reprezentoval žiak 7.B triedy Markus Dominik Kozub. Získal 1. miesto, čím si vybojoval postup do krajského kola, kde skončil šiesty. Pre súčasné obmedzenia olympiáda prebiehala online formou. Kľúčovou časťou bol test zameraný na počúvanie a čítanie s porozumením, ako aj na vedomosti z nemeckej gramatiky.

• Geografická olympiáda

17. februára sa v našej škole konalo online okresné kolo geografickej olympiády. Zúčastnilo sa jej 9 žiakov piateho až deviateho ročníka - Emma Fábryová (5.A), Lilien Čižmárová (5.B), Branislav Strišovský (5.B), Sofia Malastová (6.B), Patrik Dzedzina (7.A), Marco Tobias Hric (7.B), Dorota Landorová (8.B), Michaela Kovalčík (9.A) a Matúš Ondrejíčka (9.A). Úspešných riešiteľov bolo až osem z nich. Najlepšie výsledky dosiahla Lilien Čižmárová z 5.B triedy, ktorá sa vo svojej kategórii umiestnila na výbornom 3. mieste.

• Anglické raňajky

Netradičnú hodinu anglického jazyka zažili žiaci šiesteho ročníka. Po prebratí lekcie zameranej na prípravu jedál, tradičné jedlá na Slovensku i v Anglicku, si pripravili anglické raňajky. Ochutnali tradičný anglický čierny čaj s mliekom, ktorý však nie každému ulahodil. Naopak, „jacket potatoes,“ zemiaky v šupke so syrom a fazuľou, chutili všetkým. Hrianky s arašidovým maslom sú tiež špecifické. Buď ich miluješ, alebo neznášaš. Ochutnávka týchto jedál bola príjemným spestrením vyučovania anglického jazyka.

• OZNAM ŠKOLSKEJ JEDÁLNE

Prosím rodičov detí, ktorým je prerušené prezenčné vyučovanie na dištančné cez EduPage, aby sledovali a odkomunikovali prihlasovanie a odhlasovanie svojich detí na stravu aj s vedúcou ŠJ.

Veľa detí je už očkovaných, prekonaných a na nich sa karanténa a jej doba trvania nevzťahuje tak ako na pozitívnych.

• Vesmír

Máš viac hviezd ako piesku na Zemi,

krásne farby v mrakoch hmloviny.

Dychberúce planéty,

aj ľadové kométy.

Si veľký a nekonečný,

dokonca tajomne krásny.

Máš tajomné zákutia,

ktoré ľudské oči nevidia.

Máš miliónov hviezd v galaxiách,

ktoré sú v rôznych farbách.

Červená, žltá, oranžová,

• Projekt 4

Projekt 4 je názov projektu eTwinning, do ktorého sa zapojili žiaci 8.A a 9.A pod vedením pani učiteľky Drobňákovej. V projekte spolupracuje 38 učiteľov a 368 žiakov z európskych krajín. Práca v projekte je zameraná na medzinárodnú spoluprácu v anglickom jazyku, kde si žiaci píšu, komunikujú a vytvárajú výstupy prácou na počítači. Zároveň majú možnosť spoznať svojich rovesníkov, život a kultúru v iných krajinách EU.

• VARTOVKY - strážne veže

O tom, že učivo preberané v škole je dobre precvičovať a upevňovať, najlepšie zábavnou formou, určite nepochybuje ani jeden z nás.

Chlapci a dievčatá zo 4.A a 4.B s radosťou strihali, lepili, podľa vlastnej fantázie dokresľovali okná, dvere, brány i schody strážnych veží.

Poznatky o kultúrnych pamiatkach rozšírili ich obzor o krásach našej malej, ale na históriu bohatej krajiny.

Sobota 27. 4. 2024