• Medzinárodný deň jablka

Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň? Tento deň, ktorý pripadá každoročne na 21. október, potvrdzuje, že jablká sú od nepamäti dôležitou súčasťou nášho jedálnička. Veľké, malé, červené, zelené, žlté, a predsa každé veľmi chutné. Žiaci 4.A triedy si tento zaujímavý deň pripomenuli na hodine výtvarnej výchovy.

• Výstava kníh

Kapitán Bombarďák, Denník odvážneho bojka, Smradi... to je len zlomok kníh, ktoré sa tešia obľube dnešných mladých čitateľov. O tom, čo čítali ich rodičia či prarodičia, sa mohli dozvedieť vďaka výstavke na prízemí školy. Knihy do nej priniesli samotní žiaci a nejedna by podľa roku svojho vydania bola už „babičkou.“

• Výstava ovocia a zeleniny

Jeseň, pani bohatá, farbí stromy dozlata.

Jesenné sady a záhrady sú plné pestrých farieb, ktoré pohladia naše oči a vôní, ktoré pošteklia nos. Je čas pozbierať úrodu a uskladniť ju na zimu. Príroda nás často prekvapí svojimi výtvormi. Narastú nezvyčajne veľké jablká, tekvice, uhorky. Ale príroda má aj zmysel pre humor. Zrazu paradajka vyzerá akoby jej narástol nos, mrkva s nohami akoby chcela utiecť a zemiak sa podobá na velikánske srdce.

• Futbalový turnaj

V rámci Európskeho týždňa športu sa 13. októbra 2022 uskutočnil medzitriedny futbalový turnaj žiakov 7. - 9. ročníka.

Po napínavých zápasoch a skvelých výkonoch všetkých zúčastnených sa víťazom stali hráči 8.B triedy. Na 2. mieste sa umiestnili žiaci 8.A a tretiu priečku obsadilo spoločné družstvo žiakov 9. ročníka.

• Banánový beh

Dňa 11. októbra 2022 sa po dlhšej pauze spôsobenej koronavírusom uskutočnil 29. ročník štafetového behu, v ktorom si zmerali sily žiaci piatich mestských základných škôl a osemročného gymnázia.

V Banánovom behu, ktorý sa konal v areáli ZŠ Komenského, nás reprezentovala dvadsiatka žiakov a žiačok 5. - 9. ročníka. Vďaka sympatickým a obetavým výkonom obsadili celkové 4. miesto. Víťazom srdečne gratulujeme.

• Divadelné predstavenie

V piatok 7. októbra sa žiaci 7. - 9. ročníka zúčastnili v prešovskom divadle na predstavení Hrôzostrašné príbehy strýka Montaguea.

Aj keď mnohé scénky žiakov rozosmiali, v divadelnej sále panovala strašidelná atmosféra umocnená svetelnými efektmi. Herci odviedli skvelú prácu a obohatili svojimi výkonmi mladých divákov.

• Jeden deň v stredoveku

Život v stredoveku nebol jednoduchý. Nežilo sa bezstarostne najmä ženám. V tom čase panovalo mnoho zvláštnych zákonov a nariadení. Bolo to obdobie plné hladu, moru a vojen. Navyše počas neho platili z terajšieho pohľadu mnohé nezmyselné zákony (zákaz hrať futbal a tenis, ľudia nesmeli jesť viac ako dva chody, rúhanie malo za následok stratu jazyka), za ktorých porušenie nasledovali fyzické tresty.

• Návšteva pošty

Vo štvrtok 29. septembra sa žiaci 3.A a 3.B so svojimi triednymi učiteľkami vybrali na poštu. Pre väčšinu z nich to bola ich prvá návšteva. Cieľom tejto návštevy bolo poslať súkromný list. Ako sa list píše, z akých častí sa skladá, sa naučili na hodinách slovenského jazyka. Rolu odosielateľov zvládli bez problémov. Listy pre kamarátov, sesternice, starých rodičov a príbuzných smerovali nielen na Slovensko, ale aj do zahraničia. Na konci našej návštevy nám pani vedúca pošty porozprávala o tom, ako listy „cestujú“ k svojim adresátom, na čo všetko sa využívajú jednotlivé priehradky. Bol to pre nich zaujímavý aj poučný zážitok.

• European Day Of Languages

Z iniciatívy Rady Európy a Európskej komisie sa Európsky deň jazykov oslavuje každoročne 26. septembra už od roku 2001. Jeho cieľom je podnietiť 800 miliónov Európanov, aby sa v školách aj mimo nich, bez ohľadu na vek, učili viac jazykov. Ide o podporu občanov k učeniu nových jazykov, vďaka ktorým si zvyšujú svoje šance na štúdium, prácu a lepší život v rámci EÚ.

• Európsky týždeň športu - Florbal spája

Európsky týždeň športu je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a pohybovej aktivity v celej Európe. Tento rok prebieha 8. ročník a hlavnou témou zostáva #BeActive, ktoré má nabádať k pohybu a zdravému životnému štýlu počas celého roka.

V rámci Európskeho týždňa športu sa 27. septembra uskutočnil florbalový zápas medzi žiakmi a učiteľmi našej školy, pri ktorom si všetci účastníci skvelo zašportovali a zabavili sa.

• Svetový deň mlieka

Pri príležitosti Svetového dňa mlieka v školách a Svetového dňa srdca sa žiaci 4. ročníka zúčastnili na besede, ktorú pripravil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni. Štvrtáci získali veľa nových, no hlavne zaujímavých informácií o význame mlieka a o výrobkoch, ktoré sa z neho pripravujú. Dozvedeli sa tiež o škodlivých účinkoch fajčenia na ľudské zdravie. Chlapci a dievčatá výborne spolupracovali a bezchybne odpovedali aj na kvízové otázky.

• Pochod vďaky

Začiatkom septembra sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili Pochodu vďaky k pomníku na horu Marmon, ktorý pripomína udalosti zo 14. septembra 1944 počas SNP. Pochod každoročne organizuje Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Starej Ľubovni.

Fotoalbum: Pochod vďaky

• Riaditeľské voľno 30.09.2022

Riaditeľ školy oznamuje, že dňa 30. 09. 2022 (piatok) poskytuje žiakom riaditeľské voľno v súlade s §150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov z prevádzkových dôvodov.

V tento deň sa nevyučuje a nebude v prevádzke školský klub detí a školská jedáleň.

23. septembra bude na našej škole organizovaná zbierka BIELA PASTELKA.

Je to verejná zbierka, ktorá zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii.

Podporiť nevidiacich a slabozrakých prostredníctvom verejnej zbierky Biela pastelka 2022 môžete týmito spôsobmi:

• v škole do ur

Nedeľa 28. 4. 2024