• Prírodovedná a technická oblasť

• Prírodovedná a technická oblasť

Prírodovedné a technické predmety patrili od vzniku školy k predmetom stáleho záujmu vedenia školy, učiteľov i žiakov. Vedenie školy vytváralo učiteľom a žiakom od začiatku optimálne podmienky na ich prácu a na druhej strane učitelia a žiaci sa výraznou mierou podieľali na dosahovaní výborných výsledkov školy a na jej úspešnej reprezentácii.

Už v roku 1962 zriadila škola špeciálnu učebňu na vyučovanie fyziky a chémie ako aj kabinety fyziky, chémie a prírodopisu. Na prácu s drevom, kovom a elektrickým prúdom bola vybudovaná školská dielňa. Na pestovateľské práce sa založil školský pozemok, ku ktorému patril aj ovocný sad.

V roku 1974 bola otvorená matematická trieda, ktorá vo väčšej miere rozvíjala matematické talenty. O dva roky neskôr bola matematická trieda presunutá do novovytvorenej Základnej školy na vtedajšej Svaljavskej ulici, snaha učiteľov o rozvoj talentov v prírodovednej oblasti však nepoľavila ani po tomto presune. Žiaci sa v tomto období zapájali do nepovinných predmetov - cvičení z matematiky, cvičení z fyziky, cvičení z chémie, cvičení z biológie ako aj do matematických, chemických a fyzikálnych krúžkov a po zakúpení šiestich počítačov v roku 1987 aj do krúžku programovania. Od roku 1984 sa začali organizovať pravidelné exkurzie do Hydrometeorologického ústavu v Poprade, Technického múzea v Košiciach a Planetária v Prešove. Žiaci si tak mali možnosť doplniť poznatky aj z meteorológie a astronómie.

Snaha učiteľov o rozvoj talentov sa najviac odzrkadlila v úspešnej účasti na súťažiach. Škola sa od začiatku pôsobenia pravidelne zapájala do všetkých súťaží z matematiky, fyziky, chémie, geografie a prírodopisu. Jej dobré meno šírili žiaci M. Kačmarčíková, Ľ. Kollár, J. Kováčová, R. Kovalčík, J. Marťák, K. Kováčová, P. Poľanský, M. Neupauer, B. Kaňa, R. Dopirjak, J. Novák, M. Neupauer, M. Šebo, J. Tajbošová, E. Čubová, M. Ilčin, L. Bodocký, J. Malegová, P. Pristaš, D. Milinkovič, M. Tomková, M. Vislocká, D. Pčolková, J. Richter, O. Buvalič, P. Boleš, N. Fedorková, A. Mikulová, V. Juščák, M. Bodocký, B. Tyrpák, M. Jarembinský, T. Šarník, M. Plučinská, G. Dinisová, J. Bodnár, Š. Mikuda, V. Hubeňáková, Kuzmiak, A. Porembová, T. Poremba, T. Melicher, M. Kovalčík, Ľ. Mati, M. Vyšňovský, I. Pavlovská, R. Vorobeľ, P. Labant, D. Krafčík, J. Korčák, E. Grech, J. Melicherová, M. Sovíková, M. Beliš, J. Beliš, S. Sabolová, M. Eleniuk a ďalší, k menám ktorých sme sa ani v archívnych materiáloch nedopracovali. Na úspechoch žiakov sa ich prípravou a usmerňovaním najväčšou mierou podieľali vyučujúci Eva Popovičová, Marta Gabrišáková, Mária Bujnová, Ľubomíra Šlampiaková, Milan Sovík, Marta Fedorková, Peter Höger, Margita Červeňáková a Agnesa Mokrišová.

V poslednom období sa záujem učiteľov prírodovedných a technických predmetov sústredil najmä na zvyšovanie úrovne vyučovania a na podnecovanie záujmu žiakov o tieto predmety. K skvalitneniu vyučovania podstatnou mierou prispela najmä renovácia špeciálnej učebne fyziky a chémie a zriadenie dvoch počítačových učební, kde majú žiaci možnosť zdokonaľovať sa v informačno-komunikačných technológiách. Záujem žiakov o prírodovedné predmety sa prejavil najmä na pravidelnej úspešnej účasti na tradičných prírodovedných súťažiach ako aj na nových súťažiach v tejto oblasti - na medzinárodnej súťaži základných a stredných škôl Matematický KLOKAN, celoslovenskom matematickom korešpondenčnom seminári MAKS a na súťažiach z fyziky PIKOFYZ a fyzIQ. V testovaní vedomostnej úrovne v matematike, Monitore 9, dosiahli žiaci taktiež výborné výsledky (lepší priemer ako je celoslovenský), čo tiež svedčí o veľmi dobrej úrovni vyučovania a veľkej pozornosti zo strany vyučujúcich.