• Tradície školy

        • Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky

          Už od samého začiatku existencie školy sa vyprofilovala orientácia na rozvoj literárno-dramatickej činnosti,  športu, špecificky volejbalu, a postupne aj v oblasti cudzích jazykov až natoľko, že sa v týchto oblastiach vybudovala tradícia, ktorá pretrváva dodnes. V súčasnosti už smelo môžeme povedať, že vďaka dlhodobo úspešným výsledkom žiakov v prírodovedných súťažiach je rozvoj školy postavený na štyroch pevných pilieroch. Rozhodujúcimi činiteľmi vybudovania tradície v uvedených oblastiach bola a je vysoká erudovanosť vyučujúcich, systém a osobná zanietenosť rozvíjať nadanie a talent žiakov.  Naším cieľom je rozvoj školy po stránke kvalitatívnej tak v oblasti skvalitňovania výchovno-vzdelávacieho procesu, ako aj zlepšovanie jeho podmienok pre samotnú realizáciu.

          Oblasť športu - volejbal

          Oficiálny dátum práce s talentovanou mládežou je 01. september 1978, kedy bolo zriadené školské športové stredisko.

          Úspešná generácia hráčov, do ktorej patrili Milan Hriňák st., Miroslav Štefaňák, Ivan Kovaľák, či Peter Ploščica sa práve v roku 1978 postarala o prienik medzi volejbalovú elitu, keď vybojovala historicky prvý titul majstra Slovenska, 2. miesto v slovenskom i československom pohári a 5. miesto na majstrovstvách ČSSR. Ukázala tak svojim nástupcom smer a príklad, akým sa má uberať žiacky volejbal v našom meste. Hoci dosiahnuté úspechy boli zaznamenané po klubovej línii, treba ich spájať so školou, lebo jej aktéri boli žiaci školy a vyrastali pod odborným vedením kmeňového učiteľa.

          V úspešnej, dnes už vyše tridsaťročnej histórii opustilo brány školy „s absolventským diplomom strediska“ okolo 300 chlapcov a približne 150 dievčat. Výsledkom enormného úsilia pedagógov i externých  trénerov sú početné úspechy jednotlivcov a kolektívov.

          Prienik do vrcholového športu z dievčat zaznamenali Táňa Lajčáková-Voleková, Blanka Fuchsová, Vladislava Boršovská, Andrea Hnátová, Mária Hnátová a Svetlana Lampartová ml. Najväčšiu volejbalovú reklamu škole i mestu urobila bezpochyby prvá z menovaných dievčat. Zúčastnila sa viacerých majstrovstiev Európy i sveta, stala sa najlepšou volejbalistkou Slovenska 1986 a bola viacnásobnou reprezentantkou ČSSR a Rakúska.

          Z kolektívnych úspechov dievčat treba spomenúť 3. miesto na majstrovstvách Slovenska 1992 v kategórii základných škôl a 6. miesto na majstrovstvách Slovenska 2003 v klubovej súťaži.

          Ešte viac sa darilo chlapcom, ktorí v rôznych formách súťaži zaznamenali 24 štartov na vrcholných republikových podujatiach. Ich bilancia je nasledovná :

           

             - 5 titulov majstrov Slovenska 1978, 1991, 2006, 2008, Kalokagatia 1994

             - 5 x 2. miesto na majstrovstvách Slovenska 1992, 1993, 1995, 2007 a Kalokagatia 2006, 

             - 3 x 3. miesto na majstrovstvách Slovenska 1990, 1994 a 2002

             - 2 x 1. miesto v slovenskom pohári 2007, 2008, 2. a 3. miesto 1978 a 1992

             - 2. miesto v československom pohári 1978

             - 4. miesto na majstrovstvách ČSFR 1991

             - 5. miesto na majstrovstvách ČSSR 1978

             - 6. miesto v Pohári ČSFR 1992

             - 1. miesto mladších žiakov na neoficiálnych majstrovstvách Slovenska 2007

             - 3 x 5. miesto na majstrovstvách Slovenska žiakov základných škôl v súťaži MINIMAXVOLLEY 2009, 2010

               a 2011

          Takmer 40 chlapcov našlo uplatnenie v rôznych športových kluboch v najvyššej republikovej súťaži dospelých a podarilo sa vychovať aj úspešných reprezentantov pre mládežnícke výbery ČSSR, ČSFR a Slovenska :  Jozef Ploščica, Dušan Müncner, Juraj a Peter Wallenfelsovci, Peter Pčolka, Milan Hriňák ml., Filip Zapala, Maroš Kasperkevič, Peter Turlík, Peter Buvalič a Peter Malachovský.

          Po vzniku Slovenskej asociácie športu na školách (SAŠŠ) v roku 1991 je naša škola v chlapčenskej zložke pravidelným účastníkom krajského kola a na základe dosiahnutých výsledkov sa zaradila medzi najúspešnejších účastníkov, keď až doteraz dokázali chlapci vybojovať 18 medailí,  z toho :

                                                   1. miesto                          2. miesto                   3. miesto

          KRAJSKÉ KOLO                           2x                                           10x                             3x

          KALOKAGATIA a M-SR                1x                                             2x                               -

           

          Za dlhoročné úspechy školy v športe pozval premiér Slovenskej republiky v roku 2005 tridsať žiakov na oslavy MDD do Bratislavy na Úrad vlády.

           

          Literárno-dramatická činnosť

          Škola bola odjakživa ohniskom a nositeľom kultúry. Poskytovala svojim žiakom priestor na realizáciu vo všetkých jej oblastiach. Pod vedením skúsených pedagógov sa žiaci už od vzniku školy venovali umeleckému prednesu, vlastnej literárnej tvorbe, tvorbe časopisov a pomáhali tak vytvárať kredit a meno školy. 

          Prostredníctvom vlastnej literárnej tvorby poznajú žiakov našej školy na celom Slovensku. Aj vďaka nim sa o Starej Ľubovni hovorí ako o hlavnom meste najmladšej slovenskej literatúry. 

          Z mien, ktoré šírili a šíria dobré meno školy v literárnej oblasti, spomenieme aspoň : Alenu Hricíkovú, Ninu Kollárovú, Mariku Smrekovú, Ivonu Fabianovú, Janu Piknovú, Petra Karaša, Mariku Smoroňovú, Danielu Dlugošovú, Ingrid Rusiňákovú, Bohuslava Tyrpáka, Dominiku Grešovú, Veroniku Grešovú, Miroslavu Furtkevičovú, Eriku Virostkovú, Barboru Plutovú, Martina Vranovského, Radoslava Hubeňáka, Adama Kollára, Natáliu Timaníkovú, Kristiána Timaníka, Marianu Vislockú a Beátu Štefančíkovú, ktorí figurujú na mnohých výsledkových listinách z celoslovenských i medzinárodných  literárnych  súťaží.

           

          K najhodnotnejším oceneniam žiakov možno zaradiť: 

          • Pamätný list sv. Gorazda udelený A. Hricíkovej za reprezentáciu školy v literárnych a recitačných súťažiach v roku 2000
          • hlavnú cenu z Európy v škole, ktorú získal kolektív žiakov V.A triedy za Listy v Európe v roku 2001
          • Cenu Rady Európy, ktorú získala Lenka Dunková v súťaži Európa v škole v roku 2002
          • Cenu Európskeho výboru Európy v škole, ktorú získal Adam Kollár v roku 2005
          • 1. miesto M. Furtkevičovej v medzinárodnej literárnej súťaži Mladé krištáľové pero Vilenica v Slovinsku v roku 2006
          • 1. miesto Barbory Plutovej v celoslovenskej umeleckej súťaži „Čo pre vás symbolizuje slovenský parlament v roku 2008“

           

          Cudzie jazyky

          Škola sa začala orientovať na výučbu cudzích jazykov prakticky začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia, kedy sa ako povinný predmet vyučoval ruský jazyk a nepovinný nemecký a francúzsky jazyk. S rozšírenou formou výučby cudzích jazykov sa na škole začalo v školskom roku 1979/80. Za takmer tri desaťročia sa postupne vyprofilovala potreba zabezpečiť výučbu anglického a nemeckého jazyka.

          Zvýšený záujem rodičov z rôznych obcí okresu umiestniť dieťa práve do našej školy, kvôli výučbe cudzích jazykov, pomáha stabilizovať počet jej žiakov.

          Žiaci sa učia anglický jazyk už od 1. ročníka a od 6. ročníka aj nemecký jazyk. Nakoľko zvládnutie komunikácie v cudzom jazyku je významnou kompetenciou, škola ponúkla rodičom i žiakom ako alternáciu výučby druhého cudzieho jazyka aj výučbu v ruskom jazyku. Naši zákazníci využívajú túto alternatívu od školského roka 2008/2009. Od roku 1999 sa naši reprezentanti  každoročne umiestňujú na popredných miestach v rámci okresu, kraja, ba aj v celoslovenskom meradle a na medzinárodnej úrovni. Na podporu výučby cudzích jazykov škola pravidelne organizuje rôzne podujatia a aktivity na zvýšenie záujmu o cudzí jazyk. Medzi najznámejšie patrí kultúrny program „Čo sme sa naučili na hodinách cudzieho jazyka ?” a v poslednom čase sa stal populárnym poznávací školský zájazd do Londýna a krajín, v ktorých je národným jazykom nemčina.

          V oblasti výučby anglického jazyka školu podporila materiálne i finančne britská rada BCSA v Londýne. Z toho dôvodu sa s podmienkami výučby bola zoznámiť zástupkyňa BCSA a britská veľvyslankyňa v SR Judith Mac Gregor, ktoré navštívili školu v januári 2007.

          Olympiáda z anglického jazyka

           

          o     9 x 1. miesto v okresnom kole v období 2006 – 2010

          o     3 x 2. miesto žiačky Julien Guregovej v krajskom kole v kategórii anglofónnych žiakov v roku 2006, 2007        a 2008

          o     3. miesto žiaka Filipa Zapalu  v krajskom kole v kategórii anglofónnych žiakov v roku 2005

          o     3. a 8. miesto Gabriely Pacákovej v krajskom kole v roku 2009 a 2010

          o     5. miesto žiaka Michala Runčáka v krajskom kole v roku 2006

          o     5. a 6. miesto žiaka Martina Vranovského v krajskom kole v roku 2007 a 2006

          o     5.  a 7. miesto Marcusa Guregu v krajskom kole v kategórii anglofónnych žiakov v roku 2009 a 2010

          o     1. miesto súrodencov Korčákovcov v medzinárodnej súťaži Videopohľadnica z môjho mesta v Prahe         2006, 3. miesto Barbory Dzedzinovej a Silvie Jóbovej v roku 2005 a 3. miesto Kristíny Kormaníkovej                 a Barbory Augustínovej v roku 2011

           

          Olympiáda z nemeckého jazyka, prednes poézie a prózy

           

          o    7 x 1. miesto v okresnom kole olympiády z nemeckého jazyka v období 2005 – 2011

          o   1. miesto v krajskom5. miesto v celoslovenskom kole žiaka VI.A triedy Michala Šipoša v kategórii germanofónnych žiakov v roku 2006

          o   4 x 1. miesto M. Majerčákovej v krajskom kole olympiády v NJ v 2007/2008, 2008/2009, 2009/2010, 2010/2011 a 3 x 1. miesto v celoslovenskom kole v 2008/2009, 2009/2010, 2010/2011

          o    2. miesto Ľ. Langa v krajskom kole olympiády v NJ v 2009/2010

          o   3 x 1. miesto M. Majerčákovej a L. Krafčíkovej v krajskej súťaži v prednese poézie a prózy v NJ v 2008/2009, 2009/2010, 2010/2011

          o   3 x 1. miesto M. Majerčákovej a 2 x 1. miesto a 2. miesto L. Krafčíkovej v celoslovenskom kole v prednese poézie a prózy v NJ v 2008/2009, 2009/2010, 2010/2011

           

          Prírodovedná oblasť

          Orientácia školy na rozvoj prírodovedných predmetov, hlavne matematiky, na kvalitatívne vyššej úrovni sa začala v roku 1974, kedy bola otvorená prvá matematická trieda v 6. ročníku. Hoci o dva roky neskôr bola matematická trieda presunutá do novovytvorenej Základnej školy na vtedajšej Svaljavskej ulici, snaha učiteľov rozvíjať talenty v danej oblasti nepoľavila, čo sa prejavovalo v úspešnej reprezentácii žiakov v olympiádach a súťažiach. Dobré meno školy v období rokov 1980 – 2010 šírili najmä M. Kačmarčíková, Ľ. Kollár, R. Kovalčík, J. Kováčová, K. Kováčová, J. Marťák, P. Poľanský, M. Neupauer, B. Kaňa, R. Dopirjak, J. Novák, M. Neupauer, M. Šebo, J. Tajbošová, E. Čubová, M. Ilčin, L. Bodocký, J. Malegová, P. Pristaš, D. Milinkovič, M. Tomková, M. Vislocká, D. Pčolková, J. Richter, O. Buvalič,

          P. Boleš, N. Fedorková, A. Mikulová, V. Juščák, M. Bodocký, B. Tyrpák, M. Jarembinský, T. Šarník, M. Plučinská, G. Dinisová, J. Bodnár, Š. Mikuda, V. Hubeňáková, Kuzmiak, A. Porembová, T. Poremba, T. Melicher, M. Kovalčík, Ľ. Mati, I. Pavlovská, N. Suchá, R. Vorobeľ, P. Labant, D. Krafčík,

          J. Korčák, E. Grech,  M. Vyšňovský, J. Melicherová, M. Sovíková, M. Beliš, J. Beliš, S. Sabolová, M. Eleniuk, J. Jurica, Š. Hnát a ďalší.

           

          Z hľadiska úspešnosti žiakov v olympiádach a súťažiach uvádzame prehľad dosiahnutých výsledkov za obdobie 2006 – 2011 :

           

          1. miesto                    2. miesto                     3. miesto                     ÚR

          OK MO                                           10x                              3x                                6x                           7x

          OK M Pytagoriáda                            5x                              6x                                2x                           1x

          OK FO                                              6x                              4x                                4x                            5x

          OK CHO                                           6x                              2x                                2x                           -

          OK BO                                              -                                1x                                1x                            -

          OK GO                                             2x                               -                                  1x                          -

           

          KK MO                                              -                                 1x                                 -                            2x

          KK CHO                                            -                                   -                                 -                           7x

          KK FO                                               -                                 -                                   -                           2x

          KK GO                                              -                                  -                                  -                           3x

           

          Kvalitu vedomostnej úrovne žiakov v matematike škola posudzuje predovšetkým podľa dosiahnutých výsledkov v TESTOVANÍ 9. V období 2003 – 2010 dosiahli žiaci školy zakaždým lepší výsledok ako celoslovenský priemer, čo svedčí o systematickej práci vyučujúcich a dobrej úrovni výchovno-vzdelávacieho procesu. Široký záber v zapojenosti žiakov do korešpondenčných súťaží ako napr. MAKS, KLOKAN a PIKOFYZ či fyzIQ svedčí o serióznej práci vyučujúcich a snahe o neustále zvyšovanie úrovne prírodovedných predmetov.